agencja marketingowa

Na co zwracać uwagę przy wyborze agencji marketingowej?

Wybór odpowiedniej agencji marketingowej to nie lada wyzwanie. Skuteczny partner biznesowy w działaniach marketingowych ma kluczowe znaczenie. Nie możesz przecież pozwolić sobie na przepalanie pieniędzy na reklamy, które nie działają. Na rynku jest wiele podmiotów, które obiecują „złote góry”, a później nie dostarczają zamierzonych wyników. Płacisz określoną kwotę co miesiąc, a efektów brak? Brzmi znajomo? Dowiedz się, o czym warto pamiętać przed rozpoczęciem współpracy z daną firmą.

Mierzalność

Bardzo ważną kwestią przy współpracy z daną agencją marketingową jest mierzalność działań, jakie będą wykonywać do promocji Twojej firmy. Na pierwszym spotkaniu z danym specjalistą dopytaj dokładnie, czy działania takie jak np. koszt pozyskania klienta, poszczególne wydatki reklamowe będą na bieżąco mierzone.

Warto już na etapie pierwszej rozmowy dopytać również, czy otrzymasz dedykowanego opiekuna, z którym możesz się w każdej chwili skontaktować. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdzie przy próbie kontaktu z Twojej strony, za każdym razem jesteś odsyłany do innej osoby z danego działu. Takie praktyki wprowadzają niepotrzebny chaos, są nieprofesjonalne i działają na Twoją niekorzyść.

Ponadto najlepiej jest jeżeli agencja oferuje specjalnie dla Ciebie dedykowany panel klienta, w którym możesz w czasie rzeczywistym monitorować swoją kampanię marketingową. Dzięki temu na bieżąco masz podgląd do działań agencji i wiesz, na co dokładnie przeznaczane są Twoje pieniądze.

W dzisiejszych czasach optymalizacja kampanii na podstawie konkretnych danych to podstawa. Przykładowo w agencji adsfox wygląda to następująco: po wcześniejszej konsultacji specjaliści implementują specjalne kody i skrypty na Twojej stronie internetowej. Następnie skonfigurują, ustawią i zoptymalizują Twoje reklamy. Dzięki temu kampanie marketingowe będą na bieżąco optymalizowane na podstawie danych z Twojej witryny internetowej.

Opinie innych klientów i dotychczasowe realizacje

Kolejną istotną kwestią podczas wyboru agencji marketingowej są opinie samych klientów, ale nie tylko te w internecie! Jeżeli współpracujesz, np. z większą firmą, która ma już kilka oddziałów w kraju, to sprawdź, czy możesz porozmawiać z kimś, kto już współpracował z danym partnerem w Twoim rejonie.

Pamiętaj też, że jeżeli zobaczysz w internecie 1-2 negatywne opinie nie skreślaj od razu danej firmy. Często zdarza się tak, że to nieuczciwa konkurencja celowo pisze takie opinie w internecie. Zweryfikuj wtedy rzetelność danej opinii, kto ją pisze, w jaki sposób itd.

Ponadto bardzo ważne są dotychczasowe realizacje danej agencji. Jeżeli dana firma współpracowała już ze znanymi markami, powinna się tym pochwalić na swojej stronie internetowej. Istotną kwestią jest również sama witryna, aktywność danej marki w mediach społecznościowych itd.

W przypadku agencji marketingowej ma to szczególne znaczenie. W końcu to właśnie ta firma będzie promować Twoją markę. Dlatego jeśli agencja nie publikuje regularnie żadnych postów w social media, nie ma nowoczesnej strony, powinno to zwrócić Twoją uwagę.

Przejrzystość zasad

Sprawdzenie umowy przed podpisaniem jest kluczowe przed rozpoczęciem współpracy z każdą agencją marketingową – szczególnie informacji zapisanych „drobnym druczkiem” 🙂 Przede wszystkim zwróć uwagę, na jaki okres jest umowa i ile wynosi okres wypowiedzenia umowy. Istotną kwestią są także kary za przedwczesne zerwanie umowy. W najlepszym przypadku otrzymasz umowę na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia lub nie będzie jej wcale.

Jest to o tyle ważne, że w przypadku wystąpienia sytuacji, w której nie jesteś zadowolony z wyników współpracy z agencją, rozstajecie się bez żadnych konsekwencji wraz z ostatnim dniem okresu rozliczeniowego. Nie musisz płacić co miesiąc horrendalnych sum za działania, które i tak nie dają żadnych efektów, tylko dlatego, że tak jest napisane w umowie.

W ramach przejrzystości zasad warto również wspomnieć o kwestii związanej z samym rozliczeniem. Podejmując współpracę z daną firmą, oboje podejmujecie pewne ryzyko biznesowe. Tak naprawdę żadna agencja marketingowa nie może w 100% zagwarantować deklarowanych wyników. Zależy to od bardzo wielu czynników, na które nie macie wpływu.

Dlatego doskonałym rozwiązaniem, które obecnie wręcz wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, jest rozliczenie za efekty pracy. Przykładowo, możesz umówić się z agencją na określony % od przychodu lub wydatków reklamowych. Wtedy, jeżeli prowadzisz, np. sklep internetowy i działania marketingowe agencji wygenerują dla Ciebie 10 000 zł przychodu, to zapłacisz, np. 5% tej kwoty.

Natomiast jeżeli agencja nie zwiększy sprzedaży w Twoim sklepie, ani nie pozyska żadnego klienta, to nie płacisz nic. Jest to bardzo uczciwe rozwiązanie, które mogą zaoferować obecnie nieliczne firmy. Oczywiście też nie każda firma chce współpracować na takich warunkach.

Podsumowanie

Jak widać, jest wiele czynników, o których należy pamiętać, wybierając daną agencję marketingową do współpracy. Zastosowanie powyższych wskazówek pozwoli Ci uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy możemy Ci pomóc, skontaktuj się z nami już dziś.

Wypełnij formularz,
aby zobaczyć prezentację